حرفه ای ترین کامل ترین کتاب گردشگری در ایران (تهران شناسی و ایران شناسی)

(هدف اصلی مؤسسه)……کتاب 

✔کتاب های «ناشناخته های گردشگری ایران»که حرفه ای ترین کتابهای گردشگری در ایران خواهد بود در 100مسیر نوشته خواهد شد،جلد اول(مسیر اول) مسیر جاده مخصوص ،قدیم  واتوبان کرج وجاده چالوس تا روستای گچسر می باشد.دلیل انتخاب اولین مسیر در این سری کتابها در این مسیر پرترددترین جاده کشور(اتوبان کرج) ویکی از زیباترین جاده ای ایران(جاده چالوس) در این مسیر می باشد

✔کتابهای تخصصی گردشگری مؤسسه در 10جلد خواهد بود،مهمترین آن «اکوتوریسم حرفه ای» می باشد ودلیل آن ،ضعف آموزش ومنابع اکوتوریسم در ایران می باشد. از دیگزکتابهای دیگر تخصصی می توان :غار نوردی حرفه ای،دوچرخه وموتورسواری کوهستان ،کویر نوردی حرفه ای در ایران و… را نام برد.

 

کتابهای تهران شناسی از دیگر کتابهای مورد نظر در اهداف اصلی مؤسسه می باشد،این سری کتابها در 49جلد نوشته وچاپ خواهند شد.ازکتاب های شاخص این گروه می توان :محلات قدیم ارگ‌صفوی؛محلات قدیم ارگ ناصری؛دایرالمعارف بازار؛دایرالمعارف شمیرانات؛دایرالمعارف  ری و…را نام برد.

مقدمه کتاب

✔کتاب حاضر در دسترس شما، اولین کتاب گردشگری در ایران است که بر اساس هم مسیر بودن و نزدیکی اماکن گردشگری به یکدیگر به چاپ رسیده است. این تقسیم بندی علاوه بر صرفه جویی در زمان، سبب بازدید بیشتر از اماکن باستانی و طبیعی کشور عزیزمان ایران، می گردد،چرا که مسیر رفت وبرگشت درسفرشما یکی نیست و جاده های ارتباطی ممکن است در دو استان همجوار باشد، ولی هدف ما، حرفه ای سفر کردن و در نهایت کمترین وقت، کمترین هزینه، بازدید بیشتروشناخت عمیق تر می باشد.

 

✔کشور ما به سبب وسعت جغرافیایی زیاد ، تنوع حیات جانوری ، گیاهی و فراوانی وتنوع آثار باستانی خود در طی تمدن  8000ساله، نیازمند زمان بندی و شناسایی بیشتری می باشد، تا ارزش این اماکن بصورت واقعی معرفی گردد. بنابر این نوشتار کتابهای گردشگری بصورت  تقسیم بندی استانی در کشور پهناوری مانند ایران با این همه تنوع کاری حرفه ای نیست، چرا که ممکن است دو نقطه گردشگری در یک استان به سبب وسعت زیاد مانند کرمان در دو سوی استان (با فاصله 300کیلومتر)  و غیر قابل دسترسی در زمان محدود باشد.ولی ممکن است در استان همجوار، مکان دیدنی بسیار نزدیک(حتی 200متر)باشد که دراستان همجوارمعرفی شده باشد.

✔  در تعداد نقاط گردشگری ایران آمارها دارای اختلاف بسیار فاحشی است. فقط می دانیم ایران جزو 10کشور برتر دنیا درزمینه های تاریخی وطبیعی است.  اما در معرفی مکانها ی گردشگری  بصورت فهرست وار، عنوان نشده در کجا واقع شده اند(ضعف عمده کتابهای گردشگری).  بنابر این در این سری کتابها برای راحتی دسترسی ومکان قرار گیری آن ، نقشه وکروکی تقریبی هرمنطقه مشخص شده است، واین شامل تمامی جاذبه های گردشگری می باشد.

نمونة ای از بخش های حرفه ای کتاب

✔بیشتر بدانیم

یکی از بخش های کتاب است که در مورد خصوصیات کلی یک منطقه(مسیر)در هر کتاب توضیح می دهد،می توان گفت یکی از بهترین بخش ها وکاربردی ترین آن است.

✔ردپای تاریخ

در هر کتاب یک سلسله تاریخی را معرفی خوهیم کرد ،ولی ردپای تاریخ می تواند تاریخ یک منطقه را در دوره های متفاوت بازگو کند واین نظر خواننده را در مورد تاریخ کهن ایران در گوشه گوشه ایران بیشتر وبهتر به اثبات می رساند.

✔قوانین ده گانه سفر

قوانینی ساده وکاربردی است که می تواند یک سفر را حرفه ای کند

✔خود شناسی(روانشناسی سفر)

در یک جمله معنی آن این است.حضرت علی(ع)می فرمایند”خود شناسی از خداشناسی بالاتر است”